Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kam ubytovat morčata?

7. 9. 2009

Bydlení

Kde ubytovat morčata?
 • Plastová přepravka

Poslouží dobře jako přechodné ubytování pro morče na návštěvě, na chatě přes noc (pokud přes den může do výběhu), pro rekonvalescenty nebo k dočasnému oddělení během léčby. Dobře se omývá a její menší rozměry jsou vhodné také pro to, aby udržely v klidu například zvíře, které by mělo odpočívat po operaci.

 • Klec

Výhodou klece je vzdušnost (ale pozor na průvan) a kontakt s okolím. Na druhou stranu podstatnou nevýhodou je neustálé vyhazování podestýlky z klece a ohlodávání mříží. A jak tomu dost často bývá, s oblibou morčátka mříže hryzají právě v noci. Ohryzané a oloupané mříže kleci na kráse nepřidají. Když je chováno více morčat v kleci pohromadě, pak už ani kontakt s lidským členem rodiny morče tolik nepotřebuje, ve své komunitě si s ostatními spolubydlícími vystačí. Což neplatí, když zašustí igelitový sáček, otevřou se dveře lednice apod... V podstatě zde platí jednoduchá rovnice: člověk = jídlo.

 • Plastbox 

Pro naše první morčátko jsme zvolili plastbox s průhledným vrchním dílem a vysouvací stropní mříží, který je velice praktický v tom, že když se morče proběhne po domečku, tak jeho vysoké okraje zachytí vystřílenou podestýlku. Pouze zanedbatelná část podestýlky se dostane přes okraje plastboxu. Je dostatečně vysoký, aby horní mříž zůstala natrvalo vysunutá, čímž je usnadněn přístup ke zvířátku. Jen v případě, kdy domácnost obývá také pes nebo kočka, je nutností ponechat mříž zasunutou. Morčátka by neměla být v průvanu, což opět velice dobře vyřeší plastbox, který si uchovává své klima a morčátko nenastydne.

Nevýhodou plastboxu je nepříliš účinné větrání a možnost přehřátí morčat zejména v letních měsících při nevhodném umístění, například v místě, kam svítí slunce.

 • Luxusní skříňová "morčatária" - skříňové patrové ubikace

Tato volba je pro chovatele, který má vícehlavé stádečko morčat, ideální, zvlášť se to týká právě bytů, kde není dostatek místa. Skříň zabere málo prostoru oproti většímu počtu klecí, boxů nebo akvárií.  U skříňových ubikací je nutné vyřešit, aby každé patro bylo ošetřeno omyvatelným dnem, i omyvatelnými stěnami alespoň do výše 10cm. Někteří chovatelé volí polepení dna i stěn např. linoleem, což není úplně ideální, protože  časem  může být znehodnoceno výkaly morčat. Praktičtější je koupit  plastové boxy a podle jejich velikosti skříň vyrobit. Boxy jsou vyjímatelné, tedy se i dobře udržují.

 • Akvárium

Další možností ubytování je akvárium, které je možné nechat vyrobit u sklenáře, či prostřednictvím objednávky v akvaristice přesně podle požadovaných rozměrů. Akvárium se dobře myje, nenasákne pachy a nečistotami, ale je těžké, křehké a rozbitné. Z toho důvodu se s ním velmi špatně manipuluje. Na akvárium se celkem špatně připevňují napáječky, jesličky a jiné potřebné pomůcky. Výhodou je čiré sklo, na obyvatele akvária je dobře vidět.

 

Podestýlky

Nedílnou součástí bydlení je podestýlka. Na trhu je poměrně široký výběr podestýlek. Můžeme zvolit hobliny, kukuřičnou drť, bavlnu, dřevěné válečky, pro doplňkové použití i podestýlku pro kočky. Každá má své využití pro chov. Podstatnou roli při volbě podestýlky hraje i počet morčat v chovu a v neposlední řadě i cena.

 • Hobliny - přírodní materiál, měkký a dobře savý. Měly by být odprášené a z čistého neupravovaného dřeva. Pokud získáváte hobliny u truhlářů, ujistěte se, že jsou pouze ze surového dřeva a ne ze dřeva mořeného, lakovaného apod. I části podestýlky mohou morčata pozřít a upravované dřevo je pro ně velmi nebezpečné.
  Je lepší zvolit hobliny, které jsou trochu větších rozměrů, protože se tolik nenabalují do srsti morčat, hlavně těch dlouhosrstých. Také v nabídce v obchodech jsou hoblinové podestýlky  "voňavé" - většinou citrusové. Osobně je nepoužívám, jen jednou jsem koupila balík a nijak mne nenadchly. Myslím, že vůbec nemusejí morčatům vonět, navíc se určitě nejedná o přírodní vůni, ale chemickou.
 • Piliny - jemnější než hobliny, prašnější, proto ne příliš vhodné. V případě nouze lze použít, ale je dobré je překrýt jinou podestýlkou, například slámou.
 • Sláma - doplňková podestýlka, vzhledem k délce stébel vhodná spíše do větších kotců, do stájí apod.
 • Kukuřičná podestýlka - přírodní podestýlka je méně prašná než hobliny, ale bohužel také tvrdší. Může proto při nedostatečném kombinování např. se senem, slámou nebo odpočívadly, případně v kombinaci s oslabením nebo stářím způsobit otlaky na tlapkách. Zdá se také, že méně pohlcuje moč a pachy. V neposlední řadě je její cena vyšší než u hoblin.
 • Dřevěné lisované granule - nejčastěji prodávané pod značkami Cat´s Best, Jonáš.
  Cats Best je naprosto perfektní ve svém využití, jen pro větší chov z důvodu vyšší ceny se používá jen okrajově. Někteří chovatelé tento typ podestýlky sypou na místa, kam morčata konají svou potřebu. Cats Best dokonale pohlcuje pachy, ubikace vydrží do dalšího čistění voňavá. Válečky, které jsou promočené se rozpadají na jemnou dřevěnou drť, takže lehce poznáme, které místo je znečištěné a kde je potřeba odebrat podestýlku.
  Naprosto stejné dřevěné válečky je možno zakoupit v topné sezóně v Hornbachu (jinde jsem na ně zatím nenarazila). Topné pelety 6mm v průměru jsou baleny v průhledných igelitových pytlích, takže i pohým okem je vidět, že v nich kromě dřeva nejsou slisované jiné nevhodné příměsi. Cena je na rozdíl od výše zmiňovaných firem více než přijatelná - 85Kč. Tyto válečky jsou z čistého dřeva a mohu je doporučit. Dávám je do ubikací pod hobliny, takže i hoblin je následně menší spotřeba. Stačí skutečně jen jedna vrstva pelet na dně (pelety neleží na sobě, každá leží na dně). Ubikace je skutečně voňavá a déle vydrží.
 • Kočičí podestýlka na našem trhu je v podstatě k dostání ve dvou druzích - přírodní a silikonová. Kočkolity jsou drobné kamínky - drť, vyzkoušela jsem několik druhů - ty přírodní. Kočkolit dávám pod hobliny, ubikace dlouho vydrží a nezapáchá, všechno do sebe nasaje podestýlka pro kočky. Také pak vrstva hoblin může být nižší. (c) Od Jáji
  • Bentonitová steliva do kočičích záchodů - hodí se pouze jako doplnění měkčí podestýlky v místě, kam se morče chodí nejčastěji vyprazdňovat, případně do miniaturních rohových záchůdků. Jako celková podestýlka nevhodné, neboť jsou příliš tvrdá, mohou mít ostré hrany a navíc vysušují neosrstěnou kůži na tlapkách morčat.
  • Silikonová podestýlka je průmyslově vyráběná. Absorbuje kapalinu, bakterie i zápach, uzavře je v granulích a neuvolňuje je do okolního prostředí. Po nasáknutí je suchá, což je obrovská výhoda. Nevýhodou je dost vysoká cena. (
 • Bavlna  pro chov morčat není využitelná, sice jí nemám vyzkoušenou, ale je moc jemná a určitě by zde vyvstal problém s nabalováním do srsti. Bavlna je vhodná spíše pro malé hlodavce. Navíc je poměrně dost drahá
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kde ubytovat?

(Anička, 27. 11. 2017 18:37)

Ahoj, můžu se zeptat? V jakém místě v bytě mám ubytovat morče?